shopify site analytics
Havadan Sudan

Kars’ta yaşam nasıl?

Benim bile memleketime dönerken, daha önce hep Sarıkamış’ta kalmamdan dolayı aklıma ilk gelen soru bu olmuştu. İstanbul ve Kocaeli gibi iki büyük şehirden sonra Kars’a dönecektim ve fikir edinme ihtiyacı duyuyordum. Google’dan bulabildiklerimi ve Ekşi Sözlük’te yazılanları okumakla ve görsellerden bulduğum resimlere bakmakla yetinmiştim. Hemen hemen Kars’ta bir yılımı doldururken kafanızdaki soruların birkaçını da ben silmek istedim.

Öncelikle internetten ulaşabileceğiniz temel bilgileri tekrar tekrar buradan yazmayacağım. Bu bilgilere aşağıdaki Wikipedia bağlantıları aracılığıyla ulaşabilirsiniz:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kars

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kars_(il)

Şimdi gelelim Kars’ın nasıl bir şehir olduğuna ve sizleri nasıl bir yaşamın beklediğine…

Şehrin genel yapısı:

Kars’ı kozmopolit bir şehir olarak tanımlamak sanırım yanlış olmayacaktır. Farklı farklı kökenlerden farklı farklı birçok insanla tanışacaksınız. Bu durumu göz önünde bulundurarak herkesten aynı tepkileri beklemeyin. Bir sokak ötedeki çok sıcak bir ortam olduğuna dair fikriniz öteki sokakta değişebilir. Hatta aynı kurumun farklı birimlerinde dahi kendinizi şehir değişmiş gibi hissedebilirsiniz. Ben bile ilk zamanlar bu durumu oldukça yadırgadım.

Şehir merkezi eski Rus imar planları üzerine inşa edildiğinden görece daha düzenliyken, yeni imara açılan bölgelerde çarpık kentleşmenin nadide örneklerini görebilirsiniz. Tarihi yapılar ile yeni yapıların birbirine taban tabana zıt mimarisine ve tarihi yapıların içler acısı haline üzüleceksiniz. Yalnız, kışın yağan kar ve sokak aydınlatmaları eşliğinde bu tarihi yapıların bulunduğu bölgelerden geçerken, kısa süreli de olsa, kendinizi geçmişten bir kare içerisinde bulacaksınız.

Bu sene yolların düzeltileceğine dair haberler mevcut; fakat şu an itibariyle yolları ve kaldırımları oldukça bozuk. Kimi yeni yollarda kaldırım dahi yok. İnternetten okuduğunuz yollardaki çukurlara dair söylentiler doğru. Arazi aracıyla giderken tereddüt edip de etrafından dolaştığım çukurlar da oldu. Neyseki, kimse içine düşmeden (!) söz konusu çukur kapatılarak yol onarıldı. Aracınızın burada, şehrin bu haliyle güzel günler geçireceğini sanmıyorum. Aracınız dizelse, kışın daha zorlu günler sizi bekliyor olabilir. Sabah kalktığınızda donmuş bir araç bulabilirsiniz.

Şehir merkezinin ciddi bir yeşil alan sorunu var. Tek yeşil alan neredeyse şehir stadının çimleri. O da şu an yıkılıyor ve yerine yeni bir şehir stadı yapılacak. Yetişebilirseniz, güneşli bir pazar sabahı o çimlere bakıp iç geçirebilirsiniz(!) Şehir merkezinin dışına çıktıkça, dolayısıyla yeşil alanlara ulaşacaksınız. Ormanlık bir yeşil alandan ziyade çayırlık bir yeşil alan sizleri bekliyor. Orman için rotanızı Sarıkmış’a çevirmeniz gerek.

Toplu ulaşım emekleme aşamasında dahi değil. Birkaç dolmuş hattı ve özel halk otobüsü güzergâhı mevcut. Bunlar da hastane ve üniversite için. Bunun dışında taksi kullanmak zorundasınız. Şehir merkezinde tüm işlerinizi yürüyerek halledebilirsiniz.

Netice itibariyle şehrin genel yapısını idare edere yakın bulacağınızı tahmin ediyorum.

Havalar sular nasıl?

Musluk suyu pek güzel değil. İçmek için kullanmıyorum. Şehirde çeşitli çeşmeler mevcut. İsterseniz, zaman zaman oralardan içme suyu temin edebilirsiniz. Yoksa, damacanadan devam.

Kışın tahmin edebileceğiniz üzere soğuk. 2-3 aylık yaz periyodunda ise orta halli bir yaz yaşanıyor. Tişörtle gezebilirsiniz. İlkbahar ile sonbahar hemen hemen birbirinin aynı sayılır. Mevsimlik bir mont yol arkadaşınız olacak bu mevsimlerde.

Konaklama imkanları nasıl?

Ev buluncaya kadar kısa süreli konaklayabileceğiniz irili (düşündüğünüz kadar iri değil) ufaklı oteller mevcut. Hizmetleri nasıldır, kalmadığım için bilemiyorum. Oteller dışında çeşitli kurumların misafirhaneleri, Polis  Evi ve Öğretmen Evi mevcut. Yine bunların da hizmet kalitesi konusunda bilgim yok.

Doğu’da bir şehre gidiyorum 250-300 lira kira öderim gibi fikirleriniz mevcutsa, kafanızdan silin. Sobalı bir evde oturmayı düşünmüyorsanız, kiralar 500-700 bandında. Şehrin dışına doğru bir miktar daha düşebilir kiralar. Şehirde doğalgaz mevcut. Kimi binalar merkezi ısıtmalı. Evler batıdakilere oranla metrekare bazında daha büyük ve yeni. Isı yalıtımlarının iyi olduğunu söyleyemem. Bir İnşaat Mühendisi olarak gördüğüm ısı yalıtımları bu yönde. Bu nedenle 300-500 lira arası bir doğalgaz faturası ile karşılaşacaksınız kış aylarında. Sonbahar ve ilkbaharda bu biraz düşecektir tabii.

Bir diğer konaklama alternatifiniz, apart daireler. Ben geldiğimde daha azdı ve bulmak zordu. Fakat şu an ne yana kafamı çevirsem, apart görüyorum. Tabii ne kadarı kiralanmış durumda ve an itibariyle apart bulmak ne kadar kolay bilemiyorum. Benim için oldukça zor oldu, iyi bir apart daire bulabilmek. Apartların kimi eşyalı (bence pek eşyalı sayılmaz), kimileri de gerçekten eşyalı (en azından benim oturduğum öyle). Apartların kiraları ise 500-1000 lira arasında değişiyor. 1000 lira civarı olanlar eşyalı 2+1 apartlar. Kiraya elektrik, su, doğalgaz vs. dahil değil. Tahmini 25-30 lira elektrik, 2 ayda bir 10-15 lira su ve kış aylarında 120-300 arası doğalgaz faturası ödersiniz. Bu rakamlar 1+1’ler için geçerli.

Alışveriş durumları nasıl? (Müzdarip olduğum için konaklamadan sonra bu aklıma geldi)

Şehirde kargocular, internetten alınanları yetiştirmek için çalışıyor desem yanlış olmaz.

Küçük çaplı bir YKM mağazası var. Diğer YKM’lere göre oldukça az çeşit ve marka mevcut. Çeşitli klasik giyim markalarının mağazaları (Kığıli, Karaca vb.) ve bir miktar markayı barındıran Evin Plaza, LCW ve DeFacto gözüme çarpanlar. Bunların dışında pek de bir şey görmedim henüz.

Teknoloji konusunda ise yine oldukça küçük bir Teknosa var. Teknoloji konusunda internetten alışveriş yapmak daha efektif bir seçim olacaktır sizler için.

Yiyecek içecek için bolca BİM, A101 ve ŞOK’un yanı sıra 2 adet biri büyük biri küçük olmak üzere Migros var. Tabii ki, mahalle marketleri ve bakkal amcalar kimi zaman bir adım daha yakınınızda olacaklar.

Bir adet TEKZEN mağazasının da olduğunu belirtmek gerek.

Yeme içme mevzusunu da dert edeceğinizi sanmıyorum. Bu konuda midenizi çekip çevirebilecek kadar seçenek mevcut.

Özetle, günlük ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Lüks ihtiyaçlarınız için ise zamanla alternatifler geliştireceğinize eminim.

Haftasonu (bir ihtimal haftaiçi) neler yapabilirim? (Bi’ nevi sosyal yaşam)

İstanbul’da da uzunca bir süre yaşadım. Pek öyle dışarıda takılan biri değilim. Huzuru evimde ararım. Eğer siz de böyleyseniz, sosyal yaşam konusunda içiniz bir nebze ferah olabilir. Eğer böyle biri değilseniz, huzuru mekânlardan çok arkadaş çevrenizde arayacaksınız.

Her koşulda vakit geçirebileceğiniz iyi bir arkadaş çevresi edinmeye çalışın. Zira, birkaç orta halli sayılabilecek “cafe” dışında pek alternatifiniz olmayacak. Bu mekânlar da zaten daha çok üniversite öğrencilerine hitap ediyor. Akşamları bol gürültülü (!) canlı müzik de yapıyorlar.

İyi bir arkadaş çevresini kısa zamanda nasıl elde edeceğinize gelirsek; Öğretmen Evi’ne gidip, alt katında okey/tavla/pişti oynayan amcalara selam vererek başlayabilirsiniz(!) Bu başlangıçta sizin için oldukça kötü bir seçenek olacak. Yalnız, ileride arkadaşlarınızla artık yapacak hiçbir şey kalmayınca söz konusu mekâna giderek siz de arkadaşlarınızla o güruha katılabilirsiniz. Tabii, bu durum erkeklere hitap ediyor.

Siz bayanlara gelecek olursak; bol bol ev ziyareti yapıp pasta, börek, dantel… tarifleri dağıtarak arkadaşlar edinebilir ve vakit geçirebilirsiniz. Çeyiz dizerek de vakit geçirmeniz olağan.

Haftaiçi akşamlarınızı bir tür iyi zaman geçirgeci olarak spora giderek değerlendirebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Hatta haftasonları da gidiyorum. Kafanızı dağıtmanız için güzel bir alternatif burası için.

Mevsimlerden kışsa, kesinlikle Sarıkamış’a kayağa gitmenizi tavsiye ederim. Hemen hemen her haftasonu kayağa gitmeye çalışıyorum. Oldukça zevkli ve güzel bir spor kayak.

Spor ve kayak konusundaki ciddiyetimi sürdürerek ve onların üstündeki iki paragraftaki şakayı (Unutmayın; her şakada bir gerçeklik payı olabilir.) bir kenara bırakarak sizlere şunu tavsiye ediyorum;

Apartmanda, işte, toplantıda… gördüğünüz/tanıştığınız iyi halli insanlarla iletişime geçmekten çekinmeyin. Tanımaya/tanışmaya çalışın. İyi arkadaşlıklar edineceğinize eminim. Her yeri güzel kılan arkadaşlıklar, bu şehri de güzel kılmak için yegane seçeneğiniz. Aksi taktirde o güzel insanlarla sokakta göz göze gelip, belki de bir kuru selam ile birbirinizi geçiştirmekten öteye gidemeyecek ve bu şehri ardınızda iyi hatıralarla bırakmayacaksınız.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Aklınıza takılan sorular olursa, sorularınızı buradan yorum atarak, diğer insanların da faydalanması için bu daha iyi olur, iletişim bölümündeki bağlantılar aracılığıyla benimle iletişime geçerek bana iletebilirsiniz.

Ayrıca, buraya geldiyseniz ve yardıma ihtiyacınız varsa da lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu durum yalnızca Kars merkez için değil, diğer ilçeleri ve hatta köyleri için de geçerli.

Kars’a hoşgeldiniz :D

37 Yorum

 • Aklıma takılan bir çok soruya açıklık getirmişsiniz teşekkürler :) umarım eğitim fakültesi tahmin ettiğimden kötü değildir -,-

 • Ece,

  Üniversite hakkında pek bilgim yok. Kampüsü görünüm olarak fena değil. Bir de şehir bu yazıda bahsettiğimden biraz daha iyi durumda şu an. Yakın bir zamanda bir güncelleme yazısı yazarım.

 • Bu sene Karsa okumaya gelicemama yurtlarla uğraşmak istemiyorum eve çıkmak istiyorum 1+1 ya da 0+1 stüdyo ev tarzında eve çıkamyı düşünüyorum. sizce üniversiteye yakın civardan mı çıkmalıyım yoksa şehir merkezinde mi ?

  • Bu sizin beklentilerinize göre değişir. Şehir merkezi ile üniversite arasında yürüme mesafesinde de bulabilirsiniz bu şekilde daireleri, üniversitenin hemen karşısında da, şehrin tam merkezinde de. Buraya gelip, şehrin genel yapısını çözdükten sonra karar vermeniz kolaylaşacaktır.

   • Bende kars a atandim hemsire olarak ve açıkçası hic bir bilgi sahibi değildim sizin yazınızı okuyana kadar tsk.ederim.

    • Bende karsa hemsire olarak atandim ortaöğretim hemsire ve çarşamba ya da perşembe işe başlayacam istersen tanisabiliriz ebru

 • Kars Subatan köyü imar durumu hakkında bilginiz var mı?Satmak istediğim yer var ve başka şehirde yaşadığım için hiç fikrim yok.Piyasası hakkında da bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

 • çok faydalı ve reel bir yazı. teşekkürler. kısmet olur gelirsem bir çayını içmeye gelirim.,

 • Kars harakani devlet hastanesine tayin isteyip istememe konusunda kararsızım egede dogup büyüdüm kars hem çok uzak ve çok soguk diyolar hemde 6 sene durma sarti var artık

 • Merhaba. Tek başıma bir bayan olarak kars’a gitmeyi planlıyorum. Bu durum bir tehlike arz eder mi? Özellikle kalacak yer kısmı kafamı çok karıştırdı.

  • Kars, bu hususta sıkıntı yaşayacağınız bir yer değil. En azından bu kısa cevap burada bulunmuş olsun, herhangi bir olumsuz intibaa bırakmaması açısından.

   Bilgilendirme için size maille dönüş yapmıştım.

 • Kışın o karda nasıl dışarı çıkıyor insanlar 😊Ve gerçekten de hissedilen soğukluk bu hava durumundaki eksi 30 dereceler kadar hissediliyor mu ? Ben de Kars Sarıkamış a geleceğim de 😊Hava, alışveriş olanakları nasıl bilginiz var mı :) Teşekkürler paylaşımınız için 😊

 • Bende hemşire olarak Arpaçay İlçe hastanesine atandım. Biraz bilgi alayım derken kendimi burada buldum. Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Kiralar pahalı geldi bana :)) Onun dışında problem yok. Umarım gittiğimde daha az problemle karşılarım ve herşey çok güzel olur.. :)

  • Hoş geldiniz Zeynep Hanım,

   Evler ve apartlar çoğaldı. Kiralarda iyileşmeler olmuş olabilir. Herhangi başka bir soru/sorununuz olursa, iletişim bölümündeki mail adresimden de ulaşabilirsiniz.

 • Merhaba
  Faydalı bir yazı olmuş.Bende Sarıkamış’a atandım.Biraz olsun içim rahatladı.Teşekkürler :)

 • Orada üniversite kazandım ama çevremden orası çok soğuk yapamazsın diye baya eleştiri alıyorum bu da beni oradan soğutuyor ne yapacağımı şaşırdım

 • Bende astsubay olarak Kars’a atandım. Mümkünse güvenlik ve asayiş bakımından bir bilgi yorumu atarsanız sevinirim.

  • Hoş geldiniz Gökhan Bey,

   Genel olarak güvenlik bölgeleri dışında sıkıntı olan yerler yok. Bu bölgeler de zaten şehrin kendisinden çok komşu şehirlerden ve sınırdan kaynaklanıyor. Bunun haricinde detaylı sorularınız varsa iletişim bölümündeki mail adresimden iletişim kurabilirsiniz.

  • Kars merkez ve Sarıkamış’ta ordu evleri var. Hava durumu o aylarda genel itibariyle serin ve soğuk karışık seyrediyor. Kasım ayında kar geçişleri de olabilir.

 • merhabalar yusuf bey,
  eşimin işi nedeniyle kars’a tayin istemeyi düşünüyoruz. Bende şehir plancısıyım ve orada iş bulma konusunda endişeliyim. sizde inşaat mühendisi olarak sektöre hakimsinizdir diye düşünüyorum. Bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Buse Hanım,

   Bizim kurum (İl Özel İdaresi) ve merkez belediye dışında hiç şehir plancısı çalışan görmedim. Özel sektörde de şehir plancısı açısından bir ihtiyaç duyulması zor burası için. Mesleğiniz dışında alternatifler bakmanız gerekecektir, büyük ihtimalle.

 • merhaba yusuf bey

  ben mimarlık öğrencisiyim.karsta çalışma yapacaktık onunla ilgi almak istemiştim hangi mahallede çarpık kentleşme var hangi eski binalar restore edilmeldi ?

 • Merhaba, ben de üniveriste tercihlerimin arasında karsı yazmayı düşünüyorum. Ama orada tanıdığım hiç kimse yok. 1 sene kafkas üniversitesinde okuyup yatay geçişle istanbula geri gelmeyi istiyorum sizce 1 sene tek başına bir bayan olarak yapabilir miyim ? Kars hakkında pek bilgim yok. Gitmek yerine tekrar hazırlanmak da var kafam çok karışık :)

  • Diğer herkes gibi siz de yapabilirsiniz. Yalnız yatay geçiş yapma konusunu iyice araştırın. Bir sene hazırlanmak, yatay geçiş yapmaktan daha kolay olabilir.

 • Çok teşekkür ederim gayet güzel bir bilgilendirme olmuş. Ben de öğretmenlik için tercih edeceğim. şuan değişen bir şey varsa güncelleme yaparsanız çok daha iyi olur.

Yorum Ekle