shopify site analytics
İnşaat Genel

İnceleme: Bosch PLR 15 Mini Lazermetre

bosch-plr-15-lazermetre

Uzun bir zamandır keşiflere çıktığımda yanımda/çantamda kolaylıkla taşıyabileceğim uygun fiyatlı bir lazermetre arayışı içerisindeydim. İlk zamanlar olabildiğince uzun mesafeli ölçüm yapabilen ve multifonksiyonlu (alan, hacim hesabı vb.) olan lazermetreleri inceledim. Hepsi işini başarıyla yapabiliyordu; fakat taşınabilirlik konusunda biraz büyük kalıyorlardı.

Hepsiburada.com’un kampanyasıyla karşılaşınca ve aradığım boyutta olması sebebiyle Bosch PLR 15‘i almaya karar verdim. Kargo 3 gün içerisinde elime ulaştı. Ücretsiz kargo imkanı ile beraber 134,90 TL’ye satın aldım. Alışverişimi Hepsiburada.com’un mobil uygulamasından yaparak bir sonraki 100 TL ve üzerindeki alışverişlerim için de 25 TL hediye çeki kazandım.

Adı “Bosch PLR 15 Lazerli Uzaklık Ölçer” olsa da “mini” ifadesini sonuna kadar hak eden bir cihaz. Almak isteyenler için en büyük tercih sebebi bu olacaktır. Zira giderek özellikleri artan ve daha uzak mesafelerde kusursuz ölçüm yapan abilerine nazaran ölçüm yapmak dışında başka ekstra hiçbir özellik vaat etmiyor.

bplr15m2

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere cihaz, kendisini iyi muhafaza eden güzel bir metal kutu ile geliyor. İçinde 2 adet 2×1,5 V pil ve kullanım klavuzu dışında herhangi başka bir şey bulunmuyor. (Ben pillerini içine taktığımdan resimde yoklar.)

bplr15lm1

Özelliklerine gelecek olursak, adından da anlaşılacağı üzere 15 metrelik bir azami ölçüm mesafesine sahip. Muadili büyük lazermetrelerin çoğu ile aynı özellikte 635 nm’lik lazer diyodu kullanıyor. Kapalı mekanlarda lazer ışığı oldukça belirgin ve zorluk yaşamıyorsunuz. Açık alanlarda ise diğer birçok pahalı lazermetre gibi ışığı görmek için iyi takip etmeniz ya da kısa mesafeli, tekrarlı ölçümler yapmanız gerekiyor. Bu nedenle 30-50 metrelik bir lazermetreniz dahi olsa, 15 metrelik ya da daha kısa mesafeli tekrarlı ölçümler yapmak zorunda kalacağınızı varsayarsak, 15 metrelik mini bir lazermetre oldukça iş görür nitelikte.

Cihaz üzerindeki sürgülü kapakla açılıp kapanıyor ve ölçümlerinizi tek tuşla yapıyorsunuz. Arkaplan aydınlatmalı dijital ekranı ile güneş ışığında dahi ölçümlerinizi rahatça görebiliyorsunuz. Ayrıca son ölçtüğünüz mesafeyi de ekranda saklıyor. 2 adet 1,5 V pil (kumanda pili) ile çalışıyor. Bu nedenle yanınızda yedek pil bulundurduğunuz müddetçe herhangi bir şarj sıkıntısı yaşamayacaksınız.

Diğer lazermetrelerin sunduğu açılı yükseklik, alan, hacim vb. hesaplarını yapmıyor. Fakat alan, hacim ve Sinüs Teoremi hesabını biliyorsanız, matematiksel hesaplar ile kolayca istediğiniz değerlere ulaşabilirsiniz. Böylece size yalnızca saydığım bu üç özelliği ekstradan sunan lazermetrelerin cazibesini de kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

Suya, toza, darbeye… karşı dayanıklılık konusunda herhangi bir bilgi edinemedim. Bu nedenle cihazınızı bu tip etkilerden olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Çepeçevre kauçukvari bir malzeme ile kaplı olsaydı daha güzel ve dayanıklı olabilirdi. Ayrıca arka pil kapağının mekanizması (klasik plastik dişli kapak) biraz basit olmuş. Umarım çabuk kırılmaz ve bant kullanmak zorunda kalmayız.

Cihaz her ne kadar tek tuşa sahip olsa da kullanım klavuzunu okumanızı tavsiye ediyorum. Zira hangi yüzeylerde hata yapabileceğini ve ölçüm sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekli. Bir diğer husus ise kullanma klavuzunda yazdığı üzere arkadaşlarınızın ya da herhangi bir diğer canlının gözüne lazeri tutmamanız.

Netice itibariyle küçük boyutlara sahip, basit bir lazermetre arıyorsanız ve çok uzun mesafeleri tek seferde ölçme ihtiyacı duymuyorsanız Bosch PLR 15 Mini Lazermetreyi çok fazla zorlu koşullarda hırpalamamak şartıyla gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.

Teknik Veriler:

Ölçme Aralığı (tipik): 0,15 – 15 m

Ölçme Hassaslığı (tipik): ± 3,0 mm

En Küçük Gösterge Birimi: 1 mm

Ölçme Süresi: 0,4 – 5 sn

İşletme Sıcaklığı: -10 … +40 °C

Saklama Sıcaklığı: -20 … +70 °C

Maksimum Nispi Hava Nemi: %90

Lazer Sınıfı: 2

Lazer Tipi: 635 nm, < 1 mW

Lazer Işını Çapı (25 °C’de 10 m uzaklıkta, yaklaşık): 9 mm

Batarya: 2 x 1,5 VLR03 (AAA)

Ölçme İşletmesinde Batarya Ömrü (yaklaşık): 5 sa

Ağırlığı: 100 gr

Ölçüleri: 100 x 36 x 23 mm

7 Yorum

  • Bende eski iş yerimde bosch marka lazermetre kullanıyordum.Hakikaten bosch bu konuda iyi.Lazermetre alırken butonunun yumuşaklığı çok önemli.Yeni işyerimdeki lazermetrenin butonu çok sert kullanırken çok zorluk çekiyorum. O yüzden butona dikkat..

  • Spike Lazer Ölçüm Cihazı`nı tavsiye ederim. Akıllı telefon veya tabletinizin ekranına sadece dokunarak herhangi bir nesnenin ölçülü fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu fotoğraf ile en, boy, yükseklik, alan, hedef uzaklığı, hedef konumu verilerine gerçek zamanlı olarak sahip olursunuz

    • Veysel Bey,

      Yukarıda da belirttiğim gibi ölçüm aralığı 15 cm ile 15 metre arasında. Dolayısıyla 15 cm’den kısa mesafelerde ölçüm yapmıyor.

Yorum Ekle