shopify site analytics
Havadan Sudan

Üniversite öğrenci danışmanı ne iş yapar?

Üniversite hayatımız boyunca yalnızca ders seçimlerinden ders seçimlerine yanına uğradığımız danışmanlarımız hepimizin olmuştur. Peki, bu danışmanımızın tek görevi ders seçimlerinde bize yardımcı olmak mıydı? Tabii ki, hayır.

Eminim, bir çoğumuz üniversitede yaşadığımız sorunlarda üniversitenin bu konuda bir yönetmeliği/yönergesi vs. var mı, diye araştırmadan; dolayısıyla haklarımızdan bihaber direkt öğrenci işlerinin yolunu tutmuşuzdur. Bu yönetmeliklerin/yönergelerin konumuzla alakası ise her üniversitenin bir öğrenci danışmanlığı yönergesi veya öğrenci danışmanın görevlerinin de yer aldığı bir eğitim-öğretim yönetmeliği bulunması.

Üniversitenizin bu konudaki ilgili yönergesine/yönetmeliğine ulaşıp okursanız, danışmanınızın ders seçiminden ziyade gerçek manasıyla eğitim hayatınızda size yol göstermek için var olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde öğrenci danışmanlığının tanımı şöyle:

MADDE 17 – (1) İlgili bölüm başkanı, her öğrenci için öğretim elemanları arasından bir danışman görevlendirir. Öğrencinin kayıt yenileme, ders alma ve bırakma işlemleri öğrenci tarafından yapılır. Danışman; öğrenciyi izler, eğitim-öğretim çalışmaları ve Üniversite yaşamı ile ilgili sorunlarının çözümünde kendisine yardımcı olur ve öğrenciye ilişkin varsa görüş, rapor ve diğer belgeleri bölümdeki öğrenci dosyasına eklenmek üzere bölümüne teslim eder.

Ek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’ninkini incelemek için tıklayın, bu da Balıkesir Üniversitesininki.

Netice olarak demek istediğim şu ki, danışmanlarınıza eğitim hayatınızla ilgili konularda danışmayı ihmal etmeyin. Size danışmanlık yapmak onların görevi ve bunu severek yapacaklarına eminim. Çekinmeyin, danışın!

Yorum Ekle