shopify site analytics
İnşaat Genel

Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Eğitiminin Değerlendirilmesi – Makale

problem

Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden K.YENİGÜN ve M.A.GÜREL tarafından yazılan “Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Eğitiminin Değerlendirilmesi ve Bazı Öneriler” başlıklı makaleyi okuduğumda şunu gördüm ki, halen daha en genel sorunlardan bahsediyoruz ve eğitim hayatımda aldığım referansla da şunu söyleyebilirim ki, bu genel sorunları henüz aşabilmiş de değiliz.

Makale en genel haliyle ideal/vizyon yok, çağın gereksinimlerine ayak uyduramıyoruz ve eğitim/öğretim kadrolarımız /argümanlarımız yeterli değil diyor. Bu genel sorunlar bütün bütün önümüzde duruyor. Bu sorunları parçalarına ayırmak için de zannediyorum ki, henüz erken bir safhadayız. Çünkü öncelikle genel sorunları aşmaya yönelik planlar uygulamaya konulmalı ki, daha sonra daha spesifik sorunlara bu genellikte boğulmadan eğilinebilsin.

Örnek vermek gerekirse, şu an “Sektörde Çelik Yapı Dizaynı Konusunda Yetkin Personel Açığı ve Eğitimin Bundaki Rolü” gibi özel bir konuya eğilmek isteseniz,  ilgili makale de okuyacağınız çok genel sorunlardan başlayarak sonuca gitmeniz gerekecektir. Bu da spesifik sorunla ilgili spesifik argümanlar ortaya koymanızı zorlaştıracaktır.

İlgili makaleye ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle