shopify site analytics
İnşaat Haberleri

İnşaatlarda çelik iskele zorunluluğu geliyor

celik-iskele

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kullanılan ahşap, çelik ve alüminyum alaşımlı bileşenleri bulunan dış cephe iş iskelelerine ilişkin usul ve esaslarda düzenlemeler yapacak. Buna göre belirli yüksekliği aşan iskelelerde ahşap yerine çelik iskelelerin kullanımı zorunlu kılınacak.

Ölümlü iş kazalarında başı çeken inşaat sektörü için oldukça faydalı olacak bu düzenlemeye dair diğer detaylar ise şöyle:

İskelelerin proje ve birleşim detayları, ilgili proje müellifi tarafından hazırlanacak. Hesap, proje ve detaylar, yapı ruhsatının verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde statik proje eki olarak ruhsat vermeye yetkili idareye teslim edilecek. Bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak.

Ruhsat eki haline gelen projelerin uygulama ve söküm dahil tüm aşamalarını yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili idare ve yapı denetim kuruluşu denetleyecek.

Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı engellenecek. Çelik iskele kullanılacak.

Özellikle yola bakan cephelerde yapılacak çalışma esnasında bölgeyi kullanan insanların alet edevat ve yapı malzemesi düşmesi sonucu zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla tedbirler alınacak. Yola bakan cepheler levha, branda ya da perdeyle kapatılacak.

Kaynak: Dünya.com

Yorum Ekle