shopify site analytics
İnternet ve Teknoloji

Google’ın Chrome sözlük eklentisini Türkçe kullanın

Google Chrome’da kullanabileceğiniz en iyi sözlük eklentilerinden biri Google Dictionary (by Google), diğeri ise Tureng Dictionary. Tureng’in sözlük eklentisi sözcüğün seçilip, sağ tıklanarak Tureng sözlükte arama yapılması şeklinde işliyor. Google’ınkinde ise sözcüğün üzerine çift tıkladığınızda çeviri bir konuşma balonu içerisinde çıkıyor.

Ayrıca Google’ın eklentisinde sözcüğün telaffuzunu sesli olarak dinleme, sözcük çevirisi için farklı kombinasyonlar belirleme ve çevirdiğiniz sözcükleri depolayarak, daha sonra bunları bir dosya halinde indirme  imkanlarına da sahipsiniz.

Tecrübe edebileceğiniz üzere Google’ın sözlük eklentisi daha pratik ve işlevsel. Fakat bu eklentide Türkçe dil seçeneğinin, hatta Google Translate’te yer alan tüm dil seçeneklerinin, yer almaması büyük bir eksiklik. Bu nedenle direkt olarak yüklediğinizde İngilizce’den İngilizce’ye çeviri mantığıyla kullanabilirsiniz. Bu şekliyle de İngilizce kelimelerin diğer anlamlarının öğrenilmesi ve doğru telaffuzu açısından oldukça faydalı.

Yalnız, bu güzel eklentiyi İngilizce-Türkçe olarak kullanmak isterseniz, oldukça basit birkaç düzenlemeden sonra bu mümkün. Şimdi adım adım bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım:

  1. Chrome Mağaza’dan Google Dictionary (by Google) eklentisini yükleyin.
  2. Ayarlar > Uzantılar menüsünü takip ederek eklentiyi etkinleştirin.
  3. Daha sonra eklentinin altında yer alan “Seçenekler” linkine tıklayın.
  4. Karşımıza eklentinin ayarlar sayfası gelecek. Burada “My Language” ibaresinin karşısındaki seçenekler kutucuğuna sağ tıklayıp “Öğeyi denetle” seçeneğini seçin.
  5. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bölüm açılacak. Bu bölümde “<select id=”language-selector>…</select>” kısmını solundaki ok işaretine basarak genişletin.
  6. Şimdi ileride kullanmayı düşünmediğiniz herhangi bir dilin değerine (value) çift tıklayın ve bu değeri “tr” olarak değiştirin. (Örnek: value=”tr”)
  7. Son olarak bu bölümü kapatıp, “My Language” seçeneğini değerini değiştirdiğiniz dil olarak seçip, kaydedin. Böylece eklentiyi artık Türkçe dil seçeneği ile kullanabileceksiniz.

google-dictionary-eklenti

NOT: Bu çözüme eklentinin yorumlar bölümünde değinen Bayram Arslan‘dır. Kendisine teşekkür ediyorum.

5 Yorum

Yorum Ekle