shopify site analytics
Yapı Malzemeleri

Şantiyede Beton Dökümünde Akışkanlaştırıcı Katkı Kullanımı

Şantiyeye ilk adım attığınızda ve ilk beton dökümünde sıkça duyduğunuz veya duyacağınız nasihatlerden biri “Betona su katılmaz. Aman ha, dikkat et!” olacaktır. Zaten yapı malzemeleri dersinde de bu konu üzerinde durulur. Anlatılmak istenen şantiyede betonun kıvamının ideal bir şekilde işlenemeyecek düzeyde olması durumunda gerekli ideal işlenme kıvamının yakalanması için betona ilave su katılması ve bu durumun betonun mukavemetini düşürmesidir.

Günümüzde otomasyon sistemleri oldukça geliştiğinden, beton siparişinizde sizin için gerekli olan betonu doğru bir şekilde tanımladığınızda genellikle santralden kaynaklı bir hata meydana gelmez. Fakat fazla bekleme, aşırı sıcak vb. gibi diğer koşullardan dolayı beton kıvamında aksaklıklar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, artık pek yaşanmasa da betona su katılması gibi bir hata yapılabilir. Kimi zaman ise işçiler betonu kendi istedikleri rahatlıkta işleyebilmek için betona su katmak isteyebilirler. Özellikle de döşeme betonlarında son katta rahat mastar çekebilmek için bu duruma başvurabilirler.Tabi bir mühendis olarak bizim yapmamız gereken öncelikle beton dökümünde görev alan tüm personeli bu konuda uyarmaktır.

Günümüzde ise daha ucuz maliyetli redoz da denilen akışkanlaştırıcı katkılar mikserlerin beraberinde bulunur ve bunlar kullanılırlar. Fakat yine yapı malzemeleri derslerinden öğrendiğimiz üzere bu katkıların belirli oranları geçmemesi gereklidir. Zira böylesi bir durum da betona zarar verebilir. Bu nedenle henüz şantiyede ilk betonlarımızda bu doz aşımı konusunda tereddütler yaşayabiliriz. Bu konuda ilk yapacağımız şey bir bilene danışmak veya direkt beton santralindeki ilgili sorumludan bilgi almak olmalıdır. Fakat bunu internet üzerinden arıyorsanız ve bu yazıma ulaştıysanız, bu konuda zihninizdeki soruları giderebilecek aşağıdaki makaleyi okumanız oldukça faydalı olacaktır.

Adres: http://www.dogateknik.com.tr/Teknik-Belgeler/Hazir-betonda-tekrarli-dozaj-katki-kullanimi-performans-ve-uygulama-sorunlari.pdf

Alternatif adres: https://hotfile.com/dl/175064445/a59e177/Hazir-betonda-tekrarli-dozaj-katki-kullanimi-performans-ve-uygulama-sorunlari.pdf.html

 

Yorum Ekle