shopify site analytics
Yapı Malzemeleri

Beton siparişinde kıvam sınıfları

Beton siparişlerinde üretici firmaya bildirmeniz gereken bilgilerden biri betonun kıvam sınıfıdır. Bilindiği üzere beton kıvam sınıfları çökme (slump) deneyi ile belirlenir ve şantiyede beton dökümlerinde sıkça karşılaşacağınız bu kıvam (slump) sınıfları, betonun gerekli şekilde işlenebilmesi için önemlidir.

Gelen beton siparişlerinizde beton kıvamında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu üretici firma kaynaklı olabileceği gibi göz önüne alınmayan yüksek sıcaklıklardan, beton santrali ile şantiye arasındaki mesafenin uzunluğundan vb. durumlardan kaynaklanabilir. Çünkü yüksek sıcaklıklarda beton, yolda daha fazla su ve dolayısıyla kıvamını kaybedecektir.

Bu gibi durumlarda yapmamanız gereken ilk şey, bilinçsizce betona su katılmasına engel olmaktır. Zira işçilerin kolayına geleceğinden dolayı siz farkında olmadan bu gibi bir durum yaşanabilir. Bu konuda işçileri de uyararak beton mikseri ile birlikte gelen akışkanlaştırıcı katkı maddelerini kullanmalısınız. Katkı maddesi ile birlikte az bir miktar su miksere verilecektir. Bunda sakınca yoktur. Yalnız katkı maddesini de kullanırken belirlenmiş sınırları aşmamaya özen göstermelisiniz. Katkı maddesinin yanlış kullanımı betonda dayanım kaybına sebep olabilir.

Kimi zaman katkı maddesi kullanmanız, betonun kullanım amacına hizmet etmeyebilir. Örneğin, hızlı priz alması gereken bir betonda katkı kullanmanız prizin gecikmesine sebep olacağından işinizi görmeyecektir. Bu gibi durumlarda gerekli önlemlerin alınması için üretici firma ile görüşmeniz gerekir. Yalnız gelen beton yine de uygun değilse, yaşanabilecek itirazları önlemek amacıyla, yerinde çökme deneyi yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Böylece gerekli kanıtla üretici firmadan hemen gerekli telafiyi yapmasını talep edebilirsiniz.

Genel bilgilerin ardından bu kıvam sınıflarını neye göre seçeceğinize gelirsek, aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Yalnız aşağıda kıvam sınıfları “S” ile kodlanmıştır ve “K” ile kodlanmış olmasıyla da karşılaşabilirsiniz. İkisi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

S1 (0 – 5 cm) : Vibrasyonlu mastarlı pist, yol betonlarında

S2 (5 – 10 cm) : Kalıpsız eğimli çatı, sömel vb betonlarında

S3 (10 – 16 cm) : Etkin vibrasyon uygulanabilen, profesyonel şantiyelerde

S4 (16 – 22 cm) : Vibratörlü genel şantiye betonlarında

S5 (>22 cm) : İyi vibratör uygulanamayan betonlarda (Örn: kazık betonu dökümü)

Yorum Ekle