shopify site analytics
Yapı İşletmesi

LEED Sertifikası Nedir?

Leadership in Energy & Environmental Design (LEED), uluslararası kabul görmüş; yapıları enerji ve su verimliliği, CO2 emisyonu, iç mekan kalitesi, kaynak yönetimi, çevresel etki duyarlılığı vb. konularda inceleyerek sertifikalandıran bir sistemdir. U.S. Green Building Council (USGBC) tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir.

LEED ile çevresel sürdürülebilir binaların tasarımı, yapımı, işletmesi ve bakımı konularında bina sahiplerine ve üstlenici firmalara pratik ve ölçülebilir bir standart getirilmesi amaçlanmaktadır. Nitekim 1998 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri ve diğer 30 ülkede toplam alanı 99 km2‘yi bulan 14000 proje değerlendirilmiştir.

USGBC tarafından kurulan The Green Building Certification Institute (GBCI), tarafından uygulanan bir dizi sınav ile adaylar LEED derecelendirme sistemi için akredite edilirler ve bunlar LEED Accredited Professional (LEED AP) or LEED Green Associate (LEED Green Assoc.) olarak tanınırlar. Bu şekilde LEED sertifikası başvuruları için üçüncü parti sertifikalama da yapılabilmektedir.

Puanlama sistemi için ilk olarak LEED NCv1.0 pilot versiyon olarak yayımlandı. Daha sonra LEED NCv2.0. LEED NCv2.2 2005’te ve LEED NCv3.0 2009’da kullanılmaya başlandı. Bugün LEED yapıların tasarımı, yapımı ve işletmesi konularını ele alan 9 paket derecelendirme sistemi ile puanlama yapmaktadır. LEED Accredited Professional programı altında beş kapsayıcı kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler:

 • Sürdürülebilir Yapı Tasarımı ve İnşası (Yeni yapılar, okullar, sağlık alanları vb. için)
 • Sürdürülebilir İç Mekan Tasarımı ve İnşası (Paylaşılan mekanların tasarımı vb. için)
 • Sürdürülebilir Yapı İşletmesi ve Onarımı (İşletme ve onarım faaliyetleri vb. için)
 • Sürdürülebilir Yaşam Alanı Planlanması (Mahalle, sosyal alan vb. için)
 • Sürdürülebilir Ev Tasarımı ve İnşası

LEED 2009′a göre 100 puan üzerinden derecelendirilen sertifikalar ise şöyle:

Certified,  40 – 49 puan (Zorunlu şartların yerine getirildiğine dair.)
Silver, 50 – 59 puan
Gold, 60 – 79 puan
Platinum, 80 puan ve üzeri

Bu puanlama sisteminde beş ana alanda değerlendirme yapılır. Bu alanlar ise aşağıdaki şekilde tanımlanabilir:

 • Sürdürülebilir alan planlaması
 • Suyun verimli kullanımı
 • Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı
 • Malzeme ve kaynak kullanımı
 • İç ortam kalitesi

Sertifika için başvuru süreci ise kayıt ve sertifikalama ücretleri ödendikten ve gerekli şartlar sağlandıktan sonra başlıyor. İşlem ise Green Building Certification Institute (GBCI) tarafından gerçekleştiriliyor. Gerekli iletişimin kurulması ve sürecin başlaması için online olarak sunulan PDF dosyaları kullanılıyor. Gerekli bilgiler http://www.usgbc.org/DisplayPage.aspx?CategoryID=19 adresinde detaylı olarak yer almakta.

Genel olarak LEED sertifikası sistemine bakıldığında en büyük avantaj olarak sürdürülebilir bir yaşam alanı ve yapılar görülüyor. Böylesi faydalı bir amacı hedeflemesine rağmen sistemin tamamen olumlu bir şekilde işlediğini söylemek doğru olmayacaktır. Nitekim en basit yaklaşımla bakıldığında ABD standartlarına göre hazırlanmış kriterlere sahip olduğundan farklı çevre şartları için tamamen olumlu ve uygulanabilir olmayacaktır. Bir diğer konu ise belirlenen kriterlerin daha çok tasarım açısından ele alınması. Bu sebeple hem belirlenen tasarım kriterlerini sağlayacak hem de yapısal olarak uygun kriterlere sahip olacak malzemelerin temini veya bulunması zor olacaktır.

Ekonomik boyutuna gelince LEED sertifikasına sahip bir bina inşa etmenin ilk tasarım ve yapım maliyetleri yüksek olmaktadır. Böylesi yüksek maliyetler ise tasarımcıların bu tür sistemleri kullanmamalarına ve dolayısı ile bu sistemlerin iyi bilinmemesine sebep olmaktadır. Büyük kapsamlı projeler göz önüne alınırsa, yüksek maliyetler bu tür bir sistemi uygulamayı oldukça zorlaştıracak ve bu sertifikalama sisteminin asıl olması gereken büyük projelerde yer edinmesine engel olacaktır.

Bir diğer eksik görülen nokta ise uyumluluk ve sertifikalama maliyetlerinin yükselişi USGBC’nin bu alandaki desteğinden ve işleyişinden daha fazla büyümesi. Bu sebeple gerekli durumlarda hızlı ve yerinde müdahaleler ve iletişimler sağlanamayabilir. Bu da zaman kaybına sebep olacağından direkt olarak yine maliyet olarak yansıyacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında karşımızda oldukça faydalı ve geliştirilmeye açık bir uygulama bulunmaktadır. Öncelikli olarak eksiklerinin giderimi ve bölgesel olarak faaliyet göstermesi bu tür bir sertifikalama sisteminin oldukça faydalı bir şekle dönüşmesini sağlayacaktır.

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Leadership_in_Energy_and_Environmental_Design

http://www.yildiz.edu.tr/~okincay/dersnotu/Yesil-IV.Bol.pdf

 

1 Yorum

 • Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş öncelikle tebrik ederim. LEED sertifikası çok önemli bir konu Türkiye ve gelişimi için.Çünkü her yer artık katlediliyor. Buna artık son verilmesi gerekmekte. Türkiye’de az sayıda denetmen mevcut. Konuyla ilgili bizde Semtiro olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bizden bakarak değerli bloğunuzda yayınlarsanız çok mutlu oluruz. Bu çok önemli bir konu Yeşil Türkiye !

Yorum Ekle