shopify site analytics
Havadan Sudan

Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği

Benim de çok sonradan haberimin olduğu, takip ettiğim kadarı ile yeteri kadar tanıtımının yapılmadığı, biraz sessiz kalmış bir seferberlik. Ağaçlarımız gidiyor diye bas bas bağırırken 2008-2012 yılları arasındaki bu seferberlikten bihaber olmamız, yine sadece ağzımızın çalıştığının tek kalemde ispatıdır. Bir insan korkularından bahsederken, neden korkularını yenme adına tüm her şeyi devletten bekler anlayamam zaten. Devlet anayasal düzeni sağlamak, yol göstermek için var; ağzımıza kaşık uzatmak için değil. Umuyorum ki bir gün devlet için faydalı bireyler olma gayesini ciddi manada iliklerimize kadar hissederek, gönlümüzü vererek, tek vücut halinde çalışıp; umduğumuz yaşam standartlarını ve devlet yapısını yakalayacağız.

Ufak bir sitemden sonra bu seferberlik nedir ne değildir diye başlayacak olursak:

 

Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Nedir?

Kamu kurum ve kuruluşları ile toplumun bütün kesimlerinin koordineli bir şekilde çalışmaları öngörüldüğü bu eylem planı, 2008-2012 yılları arasını kapsamaktadır. Plan kapsamında beş yıllık süre içersinde 2.300.000 hektar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolu ve mera ıslahı çalışması planlanmıştır. Bu miktarın 2.164.000 hektarında Çevre ve Orman Bakanlığı, 136.000 hektarında ise diğer kurum ve kuruluşlar çalışma yapacaklardır. Çalışmaların toplam maliyeti 2.702.100.000 TL. olarak öngörülmektedir.

Eylem planına nasıl ulaşabilirim?

www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr adresinden tüm detaylı bilgilere ulaşmak mümkün. Ayrıca www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr/mevzuat/plan.pdf adresinden planın ayrıntılı bir şekilde yer aldığı PDF formatındaki şekline de ulaşabilirsiniz. Bu raporda iller bazında planlanan hedeflere ayrı ayrı yer verilmiş. Zaten siteyi ziyaret etmeniz halinde çok detaylı bir şekilde yapılan çalışmalardan, yapılacak olanlara kadar hepsi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr/mevzuat/4122.pdf adresinden ise “MİLLİ AĞAÇLANDIRMA VE EROZYON KONTROLÜ SEFERBERLİK KANUNU”na ulaşabilirsiniz. www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr/TanitimFilmi.aspx adresinden ise genel manada bilgi edinebileceğiniz tanıtım filmi mevcut.

Nasıl katkı sağlayabilirim?

  • Bağış yaparak veya bağış yapılmasını sağlayarak maddi katkıda bulunabilirsiniz. Bağış için ayrıntılı bilgi: www.agm.gov.tr/AGM/AnaSayfa/bagis.aspx?sflang=tr
  • 1923′e boş mesaj göndererek bir adet fidan bağışlayabilirsiniz. (1 SMS 5 TL)
  • Önümüzde daha 2 yıl gibi projenin yarı süresi daha dururken, çevrenizde duyurulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece seferberlik planının gündemde kalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • 0312 207 50 00 – seferberlik@cevreorman.gov.tr adresinden bu alandaki projelerinizi sunabilir, gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  • Kurumsal bazdaki ağaç dikme kampanyalarına katılabilirsiniz.

Aklıma ilk sırada bunlar geldi. Yapabileceklerinize sizler daha kolay bir şekilde karar verebilir ve katkıda bulunabilirsiniz. Tüm bilgiler verdiğim adreslerde hemen hemen mevcut. Merak ettiklerinizi de iletişim bilgilerinden ulaşarak kolayca öğrenebilirsiniz. Amacım bir kez daha bu güzel seferberliği dile getirmek, gündemde kalabilmesi için ufak da olsa bir kıvılcım yakmak.

Yorum Ekle